Eğitim Teknolojileri Uzmanı Sertifika Programı üçüncü haftaya  bomba gibi girdi. Dışarıda sağanak yağmur, içerde ise bilgi ve uygulama yağmuru vardı! Gün boyu geçirilen her saniye “Öğretmenlerimiz derslerini web 2.0 araçları ve tablet uygulamarıyla daha eğlenceli hale nasıl getirebilirler?” sorusu üzerine geçirildi.

İlk oturumumuzda öğretmenlerimiz Padlet aracılığıyla tek bir pano üzerinden birbirleriyle düşüncelerini paylaşmaya başladılar. Daha sonra kendi dijital panolarını oluşturup öğrencileriyle Padlet’i nasıl kullanabilecekleri hakkında fikirler geliştirdiler. Padlet’i hali hazırda kullanmakta olan iki öğretmenimiz örneklerini diğer öğretmenlerimizle paylaştılar. Daha sonra öğretmenlerimize ClassDojo ile sınıflarını daha kolay ve eğlenceli şekilde nasıl yönetebilecekleri anlatıldı. Önce öğretmenlerimiz öğrenci olup puan almak için sıkı çalıştılar, sonra kendi sınıflarını oluşturdular. ClassDojo’ya ek olarak TeacherKit uygulamasından da bahsedilerek sınıfında kullanan öğretmenimizin örneği paylaşıldı. Sıradaki aracımız ise dersten sıkılan öğrencilerimizi canlandırabilmek için çantamızdaki en eğlenceli araçlardandı. Kahoot ile öğretmenlerimize kısa bir yarışma yaptırıp birinciyi seçtik ve onu başarısından dolayı tebrik ettik. Bu web 2.0 aracımız sayesinde sınıf ortamının anında canlandığına canlı şahit olduk. Daha sonra öğretmenlerimizden Kahoot’da bir yarışma oluşturmalarını istedik. Böylece birinci oturumumuzu tam anlamıyla güle oynaya geride bırakmış olduk.

İkinci oturumumuzda konu anlatımında ve -sözel dersler için konuşursak- kavramları anlatırken kullanılabilecek bir zihin haritası oluşturma aracı olan Popplet’ten bahsettik. Tüm öğretmenlerimizden Popplet’i kullanarak kendilerine birer zihin haritası oluşturmalarını istedik. Aldığımız güzel tepkilerin enerjisiyle birlikte “flipped classroom”un en temel elemanlarından EDpuzzle’a giriş yaptık. EDpuzzle ile öğretmenlerimiz, kendi oluşturdukları veya dersleri için seçtikleri videolara ne gibi düzenlemeler ve eklemeler yapabileceklerini görme fırsatı yakaladılar.

Üçüncü oturumumuzda öğretimimiz “Matematik-Fen”, “Dijital Hikaye Oluşturma” ve “Dünya Sizi Takip Etsin” isimli gruplara ayrılarak devam etti. Öğretmenlerimiz kendi ilgi alanlarına uyan grupları seçtiler ve grupta uygulanacak araçları öğrendiler.
Digital Hikaye Anlatımı: İlk grubumuzda Emsal Ateş dijital hikaye anlatımında izlenecek adımları içeren sunumunu öğretmenlerimizle paylaştı. Bu adımları ve kullanılabilecek uygulamaları gördükten sonra artık hikayemizi oluşturmak için seçeceğimiz yola geçebilirdik. Dijital hikaye anlatımında öğrencilerin de çok sevdiği Tellagami’nin nasıl kullanılacağını ve uygulama örneklerini Hatice Demir, öğretmenlerimizle paylaştı. Tellagami’den sonra iMovie’ye geçiş yaparak hikayenin uygulama üzerinden birleştirilmesini nasıl yapacağımızı da paylaştı. Grubumuz kendi içinde de üç gruba ayrılarak birer digital hikaye oluşturmaya başladı. Oluştururken diğer web 2.0 araçlarımız olan Animato, BeFunky, SoundCloud ve MovieMaker’dan da seçtiklerinden faydalandılar. Oturum sonunda tüm hikayelerimizi Padlet’teki duvarımıza yapıştırdık. Birbirimizin hikayelerini de görme şansı yakaladık. Oldukça eğlenceli bir oturum geçirdik.

Dünya Sizi Takip Etsin: İkinci grubumuz Burcu Aybat’ın liderliğinde Weebly blog sistemi eğitimi ile başladı. Öncelikle “Eğitimde blog kullanımı neden önemli?” sorusu cevaplandı. Daha sonra öğretmenlerimizden kendi bloglarını oluşturmaları ve orada bir paylaşım yapmaları istendi. Daha sonraki web 2.0 aracımız ise online ortamda web tabanlı infografik oluşturmaya yarayan Piktochart’tı. İnfografik hakkında kısa bir süre tartıştıktan sonra öğretmenlerimizden eğitimde blog kullanımı hakkında bir infografik oluşturmaları istendi. Son adım aracımız ise dijital bir yayın aracı olan Issuu idi. Öğretmenlerimiz Issuu’yu öğrencilerinin ödevlerini PDF formatında yayınlamakta nasıl kullanabileceklerini ve kendi PDF dosyalarını da Issuu’yu kullanarak nasıl yayınlayabileceklerini öğrendiler. Böylece grubumuzla birlikte bu güzel günü bitirmiş olduk.

Matematik ve Fen öğretmenlerinin toplandığı 3. grupta Educreations, Desmos, Logger Pro ve Algodoo araçları kullanıldı. Bu grupta Dalida Ekbenli, öğretmenlerimize Educreations (beyaz tahta uygulaması) üzerinden ders kaydı yapıp öğrencilerle nasıl paylaşılacağını gösterdi. Desmos ile hareketli grafikler oluşturan öğretmenlerimiz, Similasyonlar sayesinde öğrencilerinin grafik yorumlama becerilerini geliştirebileceklerini ifade ettiler. Logger Pro ile fen ve matematik derslerinde kullanılabilecek deney verilerinin analizi, grafik çizimleri ve yorumu noktasında oldukça faydalı bir uygulamayla tanıştılar. Daha sonra fizik derslerini eğlenceli hale dönüştürecek önemli bir uygulama olan Algodoo’dan bahsettik. Hep merak edip sorulan veya gerçek hayatta denenmesi zor ve maliyetli olan bütün canlı deney simülasyonlarını bu uygulama ile gerçekleştirme imkânı bulduk. Tabii ki öğretmenlerimizin bu araçlarla biraz daha zaman harcaması ve hayal güçleriyle yeni projeler oluşturması etkili kullanımı sağlayacaktır.

Eğitimimizin son bölümünde tüm öğretmenlerden Google Form kullanılarak oluşturulmuş günü değerlendirme formunu doldurmaları istendi. Anket tamamlandıktan sonra verilen cevaplar kelime bulutları oluşturmak için kullanılan Wordle ile görüntülendi. Gün boyunca en çok dikkat çekmiş olan web 2.0 araçları ve öne çıkan uygulamalar Wordle sayesinde kısa bir sürede ortaya çıktı. Bu kelime bulutunun bir fotoğrafını aşağıdaki slaytta görebilirsiniz.

Programımızın en yoğun ve en eğlenceli modülünü tamamladık. Önümüzdeki hafta çok önemli bir konu olan “Dijital Vatandaşlık” ile devam ediyor olacağız. Paylaşmak güzeldir. Takipte kalın… 🙂

Revolution Slider Error: Slider with alias ucuncugun not found.
Maybe you mean: 'anasayfa'