Eğitim Teknolojileri Uzmanı Sertifika Programı ikinci hafta da paylaşım dolu ve oldukça verimli geçti. İlkinin ardından aldığımız olumlu dönütler, katılımcıların beklentilerini karşılamış olmanın mutluluğu tüm hafta boyunca bir sonrakini heyecanla beklememizi sağladı.

Bu hafta katılımcılarımızdan ilk modülün ardından sınıflarında ne gibi değişiklikler yaptıklarını dinledik. Büyük bir çoğunluğun daha ilk haftadan öğrendiklerini dersinde kullanmaya başlamış olması ve öğrencilerde gözlemledikleri olumlu değişimleri bizlerle paylaşması heyecanımızı bir kat daha artırdı.

İlk oturumda 45 dakikamız her katılımcının Moodle sayfasına ulaşabiliyor olması, sayfasına bir ders eklemiş olması, dersine kullanıcı eklemesi gibi hazırlıkların tamamlanmasına ayrıldı. Bu hazırlıklar tamamlanırken bir yandan eğitmenlerimiz geçen hafta katılımcılarımızın ödev olarak yaptıkları ders planlarına dair Google Doküman üzerinden yapılan yorumlar ve verilen geri bildirimler üzerine tartıştılar. Ödevlerle ilgili soruların da cevaplandırılmasıyla artık ikinci modül olan “Öğrenme Ortamı Olarak Moodle” a sıra geldi.

Moodle’a giriş Moodle’ı aktif olarak kullanan Robert Kolej öğretmenlerinden Emre Fırat’ın deneyimlerini paylaştığı video izletilerek yapıldı. Her kullanıcının Moodle sayfasını tanıması, ayarlarını değiştirebilmesi, dersine ait bilgileri düzenleyebilmesi gibi temel adımlar uygulamalı olarak yapıldı. Daha sonra “Moodle’ı nasıl kullanırız? Moodle’da neler yapabiliriz?” üzerine sınıf ortamında Moodle üzerinden online bir tartışma gerçekleştirildi. Katılımcılarla ‘blok ekle’ bölümünden sayfalarını zenginleştirebilecekleri haber, takvim vs. bileşenlerin eklenmesi uygulamaları yapıldı.

İkinci oturumda Moodle’da yeni kaynak ekleme çalışması yapıldı. Öğrencilerle “Moodle’da ne gibi kaynaklar paylaşabiliriz? Moodle’da kaynak paylaşımının avantajları neler olabilir? Bu konuda ne gibi sıkıntılar yaşayabiliriz?” gibi konular üzerine Moodle’da online tartışma yapıldı. Katılımcılar fikirleriyle birbirlerini beslerlerken ders ortamında bu tarz tartışmaların öğrencilerle birlikte yapılmasının ders ortamını nasıl hareketlendirdiğini de deneyimleyerek öğrenmiş oldular.

“Öğrenme Ortamı Olarak Moodle” modülünde yapılacak tüm çalışmaların teoriden çok pratikle faydalı olabileceğine inandığımız için herkesin her bir yeni kaynaktan mümkün olduğunca yüklemesi için eğitmenlerimiz sürece destek oldular. Katılımcılar geçen hafta hazırlanan ders planlarını Moodle’da geliştirip kaynak ekleyerek hemen uygulanabilecek bir ders de oluşturmuş oldular. Power Point, Word vs. dosyaları, video URL’leri gibi pek çok kaynak Moodle’a yüklenip klasörler haline getirilebildi.

Üçüncü oturumda ödev ekleme çalışması yapıldı. Katılımcılara ana ekranda ödev eklemeyle ilgili yönergeler gösterildi ve sonrasında her katılımcı önceki oturumda kaynaklarla zenginleştirdiği dersine bir de ödev ekledi. Ödev eklerken geniş değerlendirme rubriğinden yararlanmayı, öğrencileri puanlandırmayı da uygulamalı olarak deneyimleme şansı yakaladılar.

Dördüncü ve son oturumumuzda Moodle’ın forum ekleme özelliğinden bahsettik.  Katılımcılara forum etkinliğini nasıl oluşturmaları gerektiği gösterildi. Böylece katılımcılar Moodle ile ders saatinde vakit bulunamayan tartışma ortamlarını zaman ve mekân engelini ortadan kaldırarak nasıl tasarlayabileceklerini öğrendiler. Tabii burada önemli olanın doğru ve etkili soruları sorabilmek olduğu vurgulandı. Eğitmenlerimiz bu konuda da bilgilerini paylaştılar.

Moodle’ın diğer etkinlikleri olan sözlük, anket, wiki, blog ekleme gibi özelliklerine ait içerikler ayrıca modülün tamamıyla ilgili teorik bilgiler de katılımcılarımıza açılmış Moodle sayfasına eklenmiş olduğundan istenilen zamanda öğrenilen bilgileri tekrar etme olanağı da sağlanmış oldu.

Biz yine dopdolu bir hafta geçirdik. Önümüzdeki hafta “Tabletli Eğitim ve Web 2.0 Araçları” modülümüzle devam edeceğiz. Paylaşmak güzeldir. Takipte kalın…:)

Revolution Slider Error: Slider with alias ikincigun not found.
Maybe you mean: 'anasayfa'