“Eğitim Teknolojileri Uzmanı Sertifika Programı” yaklaşık iki yıllık bir çalışmanın ardından 26 Nisan Cumartesi günü başladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamide Ertepınar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından İstanbul Aydın Üniversitesi BÖTE Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Devrim Akgündüz katılımcılara program hakkında detaylı bilgi verdi. Katılımcıların her birinin eğitim teknolojilerine hâkim olup okullarında teknoloji liderleri olmalarını amaçlayan program, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen farklı branşlardaki öğretmenlerin birbirleriyle ‘eğitim adına’ paylaşımlarda bulunacakları bir ortam da sağlamayı hedefliyor.

Eğitmenler kendilerini kısaca tanıttıktan sonra,  katılımcılar programdan beklentileri ve kendi okullarında yaşadıkları teknoloji deneyimlerini paylaştılar.

Tanışma toplantısından sonra ilk modülümüz olan ‘Google Apps for Education’ eğitimi Google Apps For Education Certified Trainer olan Burcu Aybat tarafından anlatılmaya başladı. Eğitmenlerimiz Emsal Ateş, Mehmet Özdemir ve Serap Özyurt da eğitim boyunca bilgilerini paylaştılar. Aynı zamanda yardımcı eğitmenlerimiz Muhammed Resul Ertuğrul, Hatice Demir ve Dalida Ekbenli de katılımcılarla birebir çalışarak sürece destek oldular.

İlk oturumda ‘Google Drive’ın fonksiyonlarından bahsedildi. Tüm sınıfa ortak bir doküman üzerinden erişim verildi; katılımcılarımız ‘Google Doküman’ üzerinde serbest şekilde ‘Ortaklaşa Çalışalım’ etkinliği gerçekleştirdi. Bu çalışma esnasında öğretmenlerimiz önce serbest bırakıldı, yönerge verilmeden çalışmaya başladılar. Bunun amacı ‘Google Dokümanı’ sınıflarında kontrolsüz olarak kullandıklarında öğrencilerin ilk tepkisinin nasıl olacağını göstermekti. Daha sonra dokümana eğitimcimiz tarafından bir soru yazıldı ve tüm katılımcılarımızın soruyu cevaplaması istendi. Böylece rengarenk çalışma dokümanımızla paylaşım dolu ilk oturumumuzu tamamlamış olduk.

İkinci oturum  Google Drive üzerinde ‘Google Sunusu’ hazırlama üzerine idi. Kısa bir tanıtımın ardından, bir grup etkinliğiyle devam etti. Katılımcılarımızdan heterojen gruplara bölünerek her bir gruptan bir sunum hazırlaması istendi. Katılımcılarımız, verilen yönergelere uyarak grup çalışması ile sunumlarını hazırlarken yardımcı eğitmenlerimiz de grupların bir parçası olarak katılımcılara destek sağladılar. Bu oturumun sonunda  grup temsilcileri www.egitimdeteknoloji.com sitesinden seçtikleri makaleleri hazırladıkları sunular aracılığı ile  katılımcılarla paylaştılar. Sunumu hazırlarken neler yaşadıklarını, sınıf ortamında bu çalışmayı nasıl gerçekleştirebileceklerine dair akıllarında oluşan fikirleri birbirlerine aktardılar.

Eğitimin üçüncü oturumunda ‘Google Form’ tanıtıldı,  katılımcılara başka öğretmenlerin formları derslerine nasıl entegre ettiği örneklerle gösterildi. Farklı branş öğretmenlerine ait bu örneklerle öğretmenlere bu özelliğin kullanımının tamamen öğretmenin yaratıcılığına ve hedeflediği kazanımlarına bağlı olduğu gösterildi.  Bu oturumda katılımcılardan sınıftan birisini belirleyip , onun cevaplandıracağı bir ‘Google Form’ oluşturmaları istendi. Böylece her bir katılımcı bir form oluşturmuş ve bir de form cevaplandırmış oldu. Bu da katılımcılara hem öğrencinin hem de öğretmenin gözünden ‘Google Form’u görebilmeyi sağladı. Oturum sonunda tüm formlar ortak platformumuzda paylaşılarak değerlendirmeler yapıldı.

Son oturumda öğrencilen becerilerin nasıl derse entegre edileceği üzerine tartışıldı. UbD (understanding by design) framework’ü ile bir ders içeriği nasıl hazırlanabilir konusunda bilgilendirme yapıldı. Katılımcılara hafta içi tamamlamaları için bir ödev verildi. Bu ödevin UbD framework’üne uygun yapılacağı, ödev tamamlandıktan sonraki iki gün ise 21. Yüzyıl kazanımları hakkında tartışabilecekleri forum tanıtıldı. Böylece oldukça yoğun ve etkinlik dolu geçen ilk eğitim  günümüzü tamamlamış olduk. Katılımcılarla bol paylaşımlı, verimli ve güzel bir gün geçirdik. Şimdiden önümüzdeki hafta için heyecanlanıyoruz. Her hafta gelişmeleri sitemizden duyuruyor olacağız. Paylaşmak güzeldir. Takipte kalın… 🙂

Revolution Slider Error: Slider with alias birincigun not found.
Maybe you mean: 'anasayfa'