#ETUSP’de son hafta tahmin edileceği üzere biraz buruktu. Son haftamız olması sebebiyle hem katılımcılarımızda hem de eğitmenlerimizde heyecanla karışık bir hüzün görülüyordu.

Bu haftaki modülümüzün konusu eğitim-teknoloji entegrasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olan “Eğitimde Teknoloji Temelleri ve Yaklaşımları” idi. Aslında oldukça teorik bilgiler içeren bu modülde Burcu Aybat, harika ekip çalışmaları planlayarak eğitimi teoriden pratiğe dökmüştü.

İlk  eğitimde teknoloji entegrasyonu modelimiz TPACK’di. Katılımcılarımızın online eğitim bölümümüzde yaptığı “teknoloji, pedagoji, içerik” başlıklı tartışmayı konuşarak başladık. Sonrasında herkes branşlarına göre gruplara ayrıldı. Ve modelimizi uygulamaya başladık. Katılımcılarımız TPACK modeline göre hazırladıkları ders planlarını grup arkadaşlarıyla paylaştılar. Birbirlerinden dönüt aldılar.

Ikinci modelimiz SAMR’dı. SAMR modelinin aşamalarını ve bu aşamalara göre hazırlanacak ders içeriklerini paylaştık. Tabii ki yine grup çalışmaları, yaparak, yaşayarak öğrenme ön plandaydı. Hatta bir de yarışma yapalım dedik ve Kahoot ile SAMR modeli uygulamaları ile ilgili bir yarışma hazırladık. İşin içine tatlı bir rekabet de girince bilgilerin daha da kalıcı olduğunu hissettik.

Biz tüm gün çok heyecanlıydık. Bu heyecanımıza fay hattı dayanmadı. Bir de deprem atlattık. Salladık geçtik ortalığı. 🙂 Tam anlamıyla unutulmaz bir gün olacağı bir kez daha ispatlanmış oldu. Peki, eğitim sınır tanır mıydı, bu modül böyle biter miydi? Elbette hayır. 🙂 Sıradaki konu Flipped Classroom iken, hal böyle olunca uygulamalı Flipped Classroom yapalım dedik ve eğitime açık alanda devam ettik. Günün son etkinliği katılımcıların programımızda bugüne kadar öğrendikleri, en beğendikleri, duydukları, sevdikleri sözleri yazmaları ve bizimle paylaşmalarıydı. Bunun için padlet’i kullanacakken hemen B planına geçildi ve rengarenk kağıtlarımıza paylaşımlarımızı yaptık.

Geldik en son ana: “Sertifika Töreni”ne. Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü, Prof. Dr. Hamide Ertepınar,  Prof. Dr. İbrahim Hakkı Aydın’ın katılımlarıyla ilk ETUSP mezunları sertifikalarını aldı. Ayrıca bu eğitimi veren EğitimTek ekibi de unutulmamıştı. Tüm eğitmenlerimize sertifika programına sağladıkları katkılardan ötürü teşekkür belgeleri takdim edildi.

Gün sonlanmıştı, artık herkes gidebilirdi. Ancak kimse ayrılmak istemedi. Oluşan samimi ortam, büyüyen kocaman ekip ileride ne kadar güzel çalışmaların beraberce yürütüleceğinin sinyallerini veriyordu. Kurulan dostlukları, paylaşım ortamını hiçbir şeyle ölçmek mümkün değildi.

İlk ETUSP işte böyle sonlandı. Bir sonrakinde görüşmek dileğiyle. Son olarak, her zamanki gibi : #paylaşmakgüzeldir diyerek bitirelim. Paylaşmaktan hiç vazgeçmeyelim. 🙂

Revolution Slider Error: Slider with alias besincigun not found.
Maybe you mean: 'anasayfa'